Porady

Jakiś czas temu przedstawiliśmy kilka z najpopularniejszych sposobów złodziei w Barcelonie. Nadszedł czas na kolejną porcję trików kieszonkowców – wszystko po to, aby stać się sprytniejszym od nich. Nikt w końcu nie chce, aby jego wymarzone wakacje zmieniły się w koszmar. 

#5 typowi kieszonkowcy

Są wszędzie tam, gdzie gromadzi się więcej ludzi. Doskonale wiedzą, gdzie nie obejmie ich zasięg kamer. Często działają w grupie tworząc sztuczny tłum w środkach komunikacji miejskiej – stoisz spokojnie w metrze, w kieszeni masz portfel i jesteś pewien, że nikt nie jest w stanie Ci go wyjąć. Wtedy do wagonu wchodzi kilkanaście osób – pozornie sobie obcych. Otaczają cię z każdej strony, a ty koncentrujesz się na tym, aby utrzymać równowagę w czasie jazdy. Na następnej stacji tłum się przerzedza, a ty zostajesz bez portfela. Nie brzmi ciekawie, prawda?

 

#6 „zagubiony” turysta

W uliczkach Barcelony, czy na popularnych plażach zdarza się, że zaczepia nas ktoś proszący o pomoc. Osoba, która nie wzbudza naszych podejrzeń, mówi po angielsku. Twierdzi, że się zgubiła i pyta o drogę do któregoś z miejsc turystycznych. Stara się zająć naszą uwagę tak, abyśmy stracili czujność – wtedy albo sam w sprytny sposób zabiera cenne dla nas rzeczy albo robi to jego wspólnik.

 

#7 hotele i restauracje

Miejsca z pozoru bezpieczne, dlatego często tracimy tam czujność. Bywa, że wymeldowując się z hotelu, dosłownie na chwilę przed transportem na lotnisko, stawiamy walizkę/torebkę/plecak przy swoich nogach. Do holu hotelu może wejść praktycznie każdy i często korzystają z tego złodzieje. Podbiegają do naszych rzeczy i z uciekają z nimi na ulicę gubiąc się w tłumie. Z kolei w restauracjach korzystają z tego, że zostawiamy torebki zawieszone na oparciu krzesła albo położone na fotelu obok zamiast na kolanach.

 

#8 fałszywi policjanci

Funkcjonariusze w mundurach wywołują w nas zaufanie – w końcu mają zapewnić nam bezpieczeństwo. Dlatego bez chwili zwątpienia pokazujemy im swoje dokumenty, które najczęściej trzymamy w portfelu razem z pieniędzmi. Niestety, i z takiego zaufania potrafią zadrwić osoby wzbogacające się kradzieżami. Kupują repliki mundurów, które dla turysty są praktycznie nie do odróżnienia od oryginału i zatrzymują nas na ulicy, często w mniej uczęszczanych miejscach. Kiedy już wyjmujemy dokumenty to wyrywają portfel i uciekają.

Złodzieje w Barcelonie – najpopularniejsze sposoby cz.1

Niestety, kradzieże w Barcelonie zdarzały się wcześniej i zapewne nadal się będą zdarzać. Co można zrobić? Przede wszystkim ostrożniej korzystać z przyjemności urlopu. Oczywiście, nie należy popadać w paranoję i szukać wszędzie dookoła podejrzanych osób. Mamy nadzieję, że niewiele osób może „pochwalić” się przygodą ze złodziejami.