Figueres- muzeum Salvadora Dali

grudzień 04, 2021
Borys

W malowniczym miasteczku Figueres, w północnej części Katalonii, oddalonym o około 40 km od Girony oraz 140 km od Barcelony znajduje się drugie najczęściej odwiedzane muzeum w Hiszpanii. Mieści się tu dzieło życia wybitnego, surrealistycznego artysty jakim był niewątpliwie Salvador Sali.

To właśnie w Figueres w 11 maja 1904 roku urodził się Salvador Dali. Kataloński artysta należał do najbardziej rozpoznawalnych w XX wieku. Spędził w Figueres oraz nadmorskiej miejscowości Cadaqués pierwsze lata swojego życia. W 1921r. w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, zauroczony sztuką impresjonistyczną Picassa Salvador Dali rozpoczął studia. Po przeprowadzce do Paryża pod koniec lat 30. XX wieku wstąpił do grupy surrealistów za pośrednictwem innego wybitnego katalońskiego artysty Joana Miró.

W stolicy Francji poznał i następnie poślubił późniejszą towarzyszkę, Rosjankę Galę. Wraz z małżonką organizował wystawy w Europie a następnie w Stanach Zjednoczonych, które zakończyły się sukcesem i rozsławieniem nazwiska surrealistycznego artysty. Salvador Dali z Galą osiedlił się za oceanem w czasach II wojny światowej, gdzie nastąpił rozkwit jego kariery. Malował portrety ówczesnych celebrytów, projektował biżuterię, organizował wystawy czy brał udział w produkcji filmów. Zaczął być wiązany z topowymi światowymi markami. Po zakończeniu tego etapu swojej kariery Dali wrócił do Europy. Kolejne lata poświęcił studiowaniu filozofii i historii, które następnie wykorzystywał w odniesieniu do swych dzieł. 

Burmistrz Figueres poprosił Dali’ego o jedno z jego dzieł dla miejscowego muzeum. Artysta postanowił podzielić się z miastem niemal całym dorobkiem swojego życia. Na początku lat 70. Salvador Dali niemalże porzucił malowanie. Skupił się na budowie Teatro Museo Dalí. Własne muzeum, które otworzył w 1974 roku do dziś jest największym surrealistycznym dziełem na świecie. Naprzeciw gmachu muzeum znajduje się kościół,  w którym Dali był ochrzczony.

Już na pierwszy rzut oka muzeum jest wyjątkowe. Zdobiona fasada, zwieńczona zaprojektowaną przez artystę attyką w kształcie olbrzymich jaj  przeplatanych złotymi statuetkami. Dali zadbał o każdy detal budynku.
Ogromny zbiór dzieł zachwyca nawet tych, którzy nie są fanami muzeów przede wszystkim, dlatego że miejsce jest interaktywne. Możemy wielu rzeczy dotknąć czy przestawić, aby spojrzeć na świat nieco z innej perspektywy – tej bardziej artystycznej. Zbiory muzealne są inspiracją dla różnych grup wiekowych. Zwiedzanie muzeum to podróż przez życie artysty i style jakie dominowały w danym okresie twórczości. Znajdziemy tutaj oczywiście obrazy, rzeźby, rysunki, biżuterię, grafiki czy hologramy. Świadczyć to może jedynie o niepodważalnej wszechstronności Salvadora Dali i niewątpliwym, talencie który pozostanie w pamięci pokoleń na wieki.

W niedalekiej odległości od rodzinnego miasta artysty Figueres znajdują się jeszcze dwa miejsca, które wraz z muzeum nazywane są Trojkątem Dali-ego. Pierwsze z nich to zamek Gali w Pubol, Castillo de Púbol. Dom, który Salvador Dali podarował swojej małżonce w 1968 roku. Obiekt jest czynny dla turystów. Zobaczyć w nim można niecodzienny ogród oraz wnętrze zamku, pomieszczenia w których mieszkała i żyła Gala, ówczesne stroje czy dzieła artysty. Drugie miejsce to nadmorska miejscowość Cadaqués, w której to Salvador spędzał w wakacje oraz rodzinny dom artysty w sąsiedniej miejscowości Port Lligat.


Do Figueres z Barcelony dostać się można pociągiem z dworca kolejowego Sants. Koszt najtańszego biletu to ok 30€ w dwie strony. Czas przejazdu ponad 2 godziny w jedną stronę, a następnie 15 minutowy spacer z dworca w Figueres do muzeum. Do ceny transportu należy doliczyć koszt biletów wstępu, zakupione online 14€/os. Muzeum poza sezonem letnim jest nieczynne w każdy poniedziałek. Szczegółowe godziny otwarcia znaleźć można na oficjalnej stronie.

Wybierając usługi naszej firmy nie muszą Państwo martwić się o zakup biletów kolejowych, dojazd na dworzec czy odnalezienie muzeum. Wycieczki realizujemy spod wskazanego adresu zawożąc Państwa szybciej niż pociąg i komfortowo do tego magicznego miejsca wprawiając po drodze w niezapomniany nastrój. Nasza oferta dostępna jest na stronie. Zachęcamy do połączenia wycieczki do Figueres z innymi atrakcjami. Więcej szczegółów w zakładce oferta. Zapraszamy serdecznie i do zobaczenia!

%d bloggers like this: