Informacje o Barcelonie

city-karuzeleitd

Park Güell znajduje się na wzniesieniu w północno-centralnej części miasta na krańcu dzielnicy Gracia, gdzie niegdyś mieściły się peryferia dawnej Barcelony. Jest to kolejny projekt w Barcelonie katalońskiego architekta Antonio Gaudiego, który pierwotnie miał tworzyć odrębną strefę urbanistyczną żyjącą własnym rytmem. 60 niewielkich domów mieszkalnych wkomponowanych w bujną roślinność z nawiązaniem do symboliki chrześcijańskiej i katalońskiej. Dziś jest to park publiczny, niewątpliwie jedno z najbardziej wyjątkowych i niezwykłych dzieł architektury otwartej przestrzeni. W 1984 r. cały kompleks znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park otacza dwumetrowy mur z kamieni o nieregularnym kształcie. Przy jednej z siedmiu bram mieści się napis z porcelany Park Güell z wykorzystaniem techniki Trencadis. Polega ona na ozdabianiu powierzchni potłuczonymi fragmentami filiżanek czy talerzyków. Z planowanych 60 domów powstały jedynie dwa o fantazyjnych kształtach. Przy głównym wejściu znajdują się dwie budowle z wszystkimi bajkowymi cechami architektury Gaudiego. Większa po prawej stronie to domek dozorcy parku, niektórym przypomina chatkę z bajki o Jasiu i Małgosi z dachem zwieńczonym jakby dwoma filiżankami do kawy z odwróconym dnem. Mniejsza po lewej stronie to dziś sklepik z pamiątkami z 29-metrową wieżą z krzyżem z ramionami wskazującymi cztery strony świata. Pomiędzy budynkami biegną dwa ciągi schodów zbiegające się na końcu, gdzie znajduje się wielobarwny smok, który stał się ikoną parku. Dalej mieści się ogromna sala wsparta 86 kolumnami z falistym dachem, która według zamysłu Gaudiego miała być targowiskiem. Kilka schodków wyżej nad pawilonem kolumnowym znajduje się duży plac, który według Gaudiego miał być odpowiednikiem greckiej agory. Cały plac od strony południowej otacza niezwykła ławka-balustrada o długości 110 metrów. Na samym szczycie parku od strony zachodniej Gaudi planował budowę kaplicy, dziś stoją tutaj trzy kamienne krzyże, spod których podziwiać można piękną, niemal pełną panoramę Barcelony.

parrrk

 

Grzechem byłoby nie zajrzeć również do Casa Museu Gaudí, czyli muzeum Antonio Gaudiego. Różowego domku w którym mieszkał architekt podczas budowy nim przeprowadził się w pobliże Sagrada Familia. Park otwarty jest dla turystów codziennie od 10:00 do 22:00 pomijając okres zimowy, w którym zamknięcie jest kilka godzin wcześniej. Wstęp do parku jest bezpłatny.