Informacje o Barcelonie

barri gotic

Dzielnica gotycka (Barri Gòtic) to średniowieczne centrum Barcelony. Rozciąga się od wybrzeża aż do Plaça de Catalunya pomiędzy ruchliwymi alejami La Rambla i Via Laietana. Dotrzemy tutaj do całej historii dziejów Barcelony poczynając od III w.p.n.e. Utrzymały się z tamtych czasów mury obronne wybudowane przez kupieckich Felicjan. Setki wąskich, krętych uliczek wraz ze średniowieczną architekturą nadają temu miejscu piękna i tajemniczości. Ślady przebywających tutaj rzymian to pozostałości rzymskich obiektów, sklepów, świątyni przysłonięte niekiedy jeszcze bardziej znaczącymi miejscami historycznymi. Większość budynków pochodzi jednak z czasów średniowiecza.

Największą modernizację dzielnica gotycka przeżyła na przełomie XIX i XX wieku. Dokonano wtedy odbudowy i renowacji najbardziej zniszczonych budynków, nadając Barri Gòtic dzisiejszą harmonię i zachwyt. Cała dzielnica jest praktycznie wyłączona z ruchu ulicznego poza komunikacją miejską, codziennie spacerują tutaj tłumy turystów z całego świata. W obrębie dzielnicy znajduje się również dawna dzielnica żydowska El Call, z której w 1401 r. wypędzono wszystkich mieszkańców. Znajdziemy tutaj również muzeum Pabla Picasso.

barri goticc

Zwieńczeniem Barri Gòtic jest położony w samym jej sercu Plac Słońca (Plaça de la Seu) z katedrą św. Eulalii oraz plac św. Jakuba (Plaça de Sant Jaume) z budynkiem siedziby władz miasta (Ajuntament) oraz Pałacem Prezydenckim Katalonii z XV w.(Palau de la Generalitat), dzisiejsza siedziba rządu Katalonii. Katedra św. Eulalii to niewątpliwie jeden z najbardziej okazałych obiektów gotyckich całej Hiszpanii i zarazem najważniejsza świątynia Barcelony. Siedziba arcybiskupa i miejsce pochówku jednej z patronek miasta św. Eulalii, umęczonej przez rzymian za trwanie w wierze chrześcijańskiej. Jej grób znajduje się pod głównym ołtarzem katedry. Budowana od XIII w., a całkowicie ukończona w XX w. kiedy to przebudowano główną fasadę świątyni.

Dzielnica gotycka to również inne kościoły barokowe Sant Filip Negri i bazylika La Mercé oraz gotyckie Santa María del Pi i Sant Just i Pastor. Oprócz pięknych średniowiecznych budynków znajdziemy tutaj liczne ekskluzywne restauracje, kawiarnie, butiki czy sklepy z pamiątkami tętniące życiem aż do późnej nocy. Piękna dzielnicy nie sposób opisać słowami, Barri Gòtic trzeba poczuć własnymi zmysłami za każdym razem poznając nowe uliczki i odkrywać nowe miejsca, gdyż każda wizyta pozostaje na długo przed naszymi oczami.