Informacje o Barcelonie

tibidabo

Tibidabo to wzniesienie na paśmie górskim Serra de Collserola, które otacza Barcelonę od strony lądu. Widoczne jest praktycznie z każdego punktu miasta. Widok z góry zapiera dech w piersiach, jak na dłoni widoczna jest w całej okazałości panorama Barcelony. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widać stąd nawet Pireneje. Oryginalna nazwa nawiązuje do ustępów z Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza, w których Szatan kusi Chrystusa wspaniałościami świata (haec tibi omnia dabo– wszystko to ci dam).

Rezydencje, w stylu modernistycznym, tak charakterystycznym dla tego miasta, znajdujące się u stóp góry, możemy podziwiać również dzięki zabytkowym tramwajom Tramvia Blau (3 euro), oraz kolejce szynowej Funicular del Tobodabo (4 euro). Po wjeździe lub spacerze, prowadzącym na wzgórze, prócz wspaniałych widoków, możemy podziwiać architekturę klasztorna. Górujący nad całym miastem olśniewająco biały kościół Sagrat Corn (Świętego Serca), wybudowany na początku XX wieku. Dominującym elementem bryły Świątyni jest strzelista wieża z rzeźbą Chrystusa znajdującą się na jej szczycie. Niżej mieszczą się cztery niższe wieże z posągami dwunastu apostołów. Dla wielu osób atrakcją turystyczną będzie możliwość wjechania na małą galeryjkę u stóp posągu Chrystusa. To tutaj przy dużym wietrze, rozpędzającym zanieczyszczenia powietrza, możemy z całą ostrością oglądać szczyty Pirenejów.

wzgorze

Niemal na wprost wejścia do kościoła widzimy wielką bramę do wesołego miasteczka Parc d’Atraccions. Wybudowany w 1900-1901. Był pierwszym tego typu obiektem w Barcelonie i jednym z pierwszych w całej Europie. Nie znajdują się tam co prawda nowoczesne, lecz bardziej klasyczne kolejki, takie jak diabelski młyn oferujący obłędne widoki na Barcelonę co daje świetny materiał na zdjęcia. Znajdziemy tam również charakterystyczny czerwony samolot, powstały w 1928 roku, pokonujący 360 stopni na niedługim ramieniu w 15 sekund. Park jest czynny w okresie od Wielkanocy do grudnia.