Informacje o Barcelonie

sagrada 1

Postrzegana jest jako jedno z najoryginalniejszych dzieł architektonicznych świata. Świątynia poświęcona Świętej Rodzine to niewątpliwie ikona stolicy Katalonii. Budowana od końca XIX wieku, aż do dnia dzisiejszego. Uznawana jako największe dzieło Gaudiego, który bezgranicznie poświęcił się budowli. Przejął projekt i zmienił radykalnie wizję swojego poprzednika. Wybudował Fasadę Męki Pańskiej oraz rozpoczął budowę Fasady Bożego Narodzenia, którą ukończono w 1930 roku. Gaudi zainwestował cały majątek i sam zamieszkał w krypcie kościoła nie zajmując się już innymi projektami. W 1926 roku potrącony przez tramwaj, jako anonimowy biedak trafił do szpitala, gdzie później zmarł. Ostatnia trzecia fasada dedykowana jest Chwale Bożej, symbolizować ma historię człowieka i jego wiary chrześcijańskiej. Najwyższą częścią świątyni będzie Wieża Jezusa o wysokości 170 metrów z 10 metrowym świetlistym krzyżem, widocznym z każdego punktu Barcelony. Otaczać ją mają 4 Wieże Ewangelistów mierzące 125 metów i 120 metrowa Wieża Marii zakończona promienistą gwiazdą. Dodatkowo nad każdą z czterech fasad powstaną po 4 Wieże Apostołów.

sagrada wnetrze

Konstrukcja utrzymuje się dzięki kolumnom, które niczym pnie drzew rozgałęziają się przy sklepieniach. Wnętrze oświetlone jest dzięki licznym witrażom, nadającym gotycki klimat. Dopracowane w każdym detalu szczegóły świątyni zapierają dech w piesiach, ołtarze, schody, żyrandole, sklepienia, witraże, posągi to wszystko nadaje niepowtarzalny pejzaż możliwości ludzkiej architektury. Błędem byłoby nie zaczerpnięcie, jakże fascynującej budowli Gaudiego nawet podczas krótkiego pobytu w Barcelonie.

W 2005 roku Fasada Bożego Narodzenia i krypta świątyni Sagrada Familia trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2010 roku podczas nabożeństwa Świątynię Świętej Rodziny konsekrował ją papież Benedykt XVI. Prace planowane są do 2026 roku, w którym przypadnie 100 rocznica śmierci Gaudiego.