Montserrat – Przecięta Góra

lipiec 12, 2020
Borys

Klasztor Montserrat

Nazwa Montserrat po polsku znaczy „Przecięta Góra”. Jest to pasmo górskie zbudowane z twardych zlepieńców piaskowca i wapieni, ma ponad 1000 m n.p.m. Legenda głosi, iż Anioły pocięły górę złotymi piłami, aby utworzyć schronienie dla reliktu Czarnej Madonny. Góry mają nietypowy kształt. Niektórym przypominają ludzkie postacie, czasami twarze. Całość tworzy ciekawą formę. Jest kilka widokowych ścieżek. Poziomy trudności i czas spaceru bywają różne. W zależności od tego jakie są możliwości możesz wybrać coś dla siebie i podziwiać spektakularne krajobrazy i otaczającą przyrodę.
W połowie wysokości góry, stoją budynki benedyktyńskiego klasztoru, wybudowanego w 1025 roku. Jednak nie znajdziemy tam zbyt wiele śladów przeszłości. W XII w. został on dość mocno przebudowany, natomiast kilka wieków później uległ doszczętnemu zniszczeniu podczas inwazji wojsk napoleońskich (1811-1812). Dzisiejsze budynki Montserrat pochodzą z przełomu XIX i XX wieku Od 1881 roku Matka Boska (Czarna Madonna), ustanowiona została patronką klasztoru przez papieża Leona lX. Jej podobizna jest otoczona wielką czcią. Czarne odbicie znajduje się w centralnym miejscu sanktuarium, w niszy kilkanaście metrów ponad głównym ołtarzem bazyliki. Czarna Madonna w prawej ręce trzyma kulę, symbolizującą kosmos, zaś na jej kolanach siedzi Dzieciątko Jezus, które unosi rękę w geście błogosławieństwa. Postaci Madonny i Jezusa są pomalowane na złoto, z wyjątkiem czarnych twarzy i dłoni. Wbrew powszechnej opinii, czerń nie pochodzi od dymu palonych od stuleci świec, lecz jest wynikiem użycia czarnej farby.

Czarna Madonna
Wyjątkową atrakcją Montserrat jest najdłużej na świecie funkcjonujący chór gregoriański, który składa się z 50 chłopców- Escolania de Montserrat. Występują od poniedziałku do piątku o 13.00 i 18.45, w niedziele o 12.00 i 18.45. W soboty i we wakacje szkolne nie ma występów.

Montserrat pozostało miejscem kultywowania języka i tożsamości Katalończyków. W czasach dyktatury generała Franko znajdowała się tam siedziba opozycji. Kryła się tam cała inteligencja katalońskiej narodowości.
W pobliżu wejścia do Bazyliki, mieści się Muzeum Montserrat. Znajduje się również muzeum z wieloma obrazami malarzy współczesnych, takich jak np. El Greco, Salvador Dali, Caravaggio, Picasso czy Monet.

Na wzgórze można dojechać kolejką z Placa Espanya bądź skorzystać z usług naszej firmy.

Dojazd do Montserrat z Barcelony
%d bloggers like this: